Bodrum’un uçsuz bucaksız mavilikleri, bilinmeyen derinlikleri ve o derinliklerin en derinine uzanmış kadim kökleri vardır. Bir de Bodrum’un; o güçlü köklerini çoğaltan, yeşerten, can suyu veren ve onurlandıran renkli isimleri…

Denizcidir Bodrum. ‘Merhaba’sı mavidir, gülümsemesi, hüznü, kederi bile mavinin başka bir halidir…

Doğanın insanoğluna en cömert armağanıdır Bodrum koyları. Ekim ayında, o koylardaki envai çeşit ot, ağaç, toprak ve kaya ince ince titremeye başlar. Deniz gümüş gümüş göz kırpar denizcilere. Sonsuz göğün altında muzipçe kıvranır Ege’nin billur suları. Yaz boyu kanı kaynayan denizciler, doğanın bu çağrısına ne kadar sessiz kalabilir ki? Yılın The Bodrum Cup zamanı gelip çatmıştır işte!

EN PRESTİJLİ YELKEN YARIŞI

American Hospital The Bodrum Cup, Bodrum’un yelken açmasını bilen deneyimli ve bilge denizcilerini, gençlerle bir araya getirerek ‘deniz kültürünü’ yaşatmak isteyen bir grup çılgın Bodrumlunun cesaretiyle başladı. “Bizim tekneler yelken yapamaz” tabusunu yıkmak için harekete geçen Bodrumlu Erman Aras’ın üç hayalinden biriydi. Türkiye’nin bu en prestijli yelken yarışı; ilk kez 1989 yılında 18 teknenin katılımıyla başladı.

Kısa zamanda Bodrum’un denizcilik kültürünü yaşatan ve tanıtan bir organizasyon olmanın ötesine geçerek; Bodrum’un ebedi maviliklerini keşfe sunan bir deniz festivaline, bir sanat ve kültür yolculuğuna dönüştü. 34 yıldır kesintisiz devam eden bu mavi yolculuk, taşıdığı sosyal sorumluluk refleksiyle her yıl farklı bir temaya dikkat çekti. Mücadele dolu yarışları ve dostlukları pekiştiren etkinlikleriyle dünyanın dört bir yanından yelken sporcularını Bodrum’da buluşturan American Hospital The Bodrum Cup, 34’üncü yıl temasını “Maviye Güç Katıyoruz” olarak belirledi.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ DENİZDE

2022 yılının The Bodrum Cup hikayesini “Maviye Güç Katmak” için yazıyoruz!

Deniz kültürünü yaşatma ve koruma mücadelemizin ne kadar değerli olduğunu görmek, cesaretimizi ve motivasyonumuzu biraz daha artırdı. Şimdiden, önümüzdeki yıllarda hayata geçireceğimiz çok daha cesur, çok daha renkli ve çok daha yürekli projelerin hazırlıklarına başladık bile.

The Bodrum Cup ile birlikte yeni bir dönemin kapılarını aralayabileceğimize dair güçlü bir inancımız ve umudumuz var. Çünkü biz denizciler biliyoruz ki; Bodrum’un, Türkiye’nin ve turizmin geleceği denizlerimizde…