The Bodrum Cup’a, Çökertme rotası ile ikinci kez ev sahipliği yapmaya hazırlanan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, organizasyonun mavi yolculuk ekonomisine katkılarının çok büyük olduğunu söyledi. Muğla ekonomisinde denizciliğin en önemli unsur olduğunu hatırlatan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “The Bodrum Cup ile hem yöremizin tanıtımı yapılmakta hem de tarihi ve kültürel değerlerimiz ön plana çıkartılmaktadır. Bu festivalle tüm değerlerimiz göz önünde olacak, deniz turizminde sağlıklı bir sürdürülebilirlik için önemli adımlar atılacaktır” dedi.

TOKAT: BODRUM CUP BİZİM İÇİN ‘DOST ELİ’ DEMEK…

The Bodrum Cup, 33’üncü yılında rotayı ilk kez Çökertme’ye çevirdiğinde yüreğimizde yangınlardan kalan kor gibi bir acı vardı… Bakmaya doyamadığımız cennet koylarımızdan günler boyu yükselen alevler ardında nasıl bir manzara bırakmıştı? Görmeye gücümüz var mıydı?

O yıl #HepBeraber diyerek çıktığımız yolda yelkenlerimizi dayanışma ruhu ve umutla doldurmuştuk. Yangınlarda gece gündüz mücadele eden sivil ve resmi tüm isimsiz kahramanlara duyduğumuz minnettarlığın simgesiydi yolculuğumuz. Bir saygı duruşuydu… Doğaya, denize, yeşile, maviye…

The Bodrum Cup’ın sınırlarını biraz daha genişleten bir seyirdi bu… Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın da Bodrum Cup ile tanışması bu umut yolculuğu sayesinde oldu. Geçen yıl festivalin rotasını Çökertme’ye çevirmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Başkan Tokat, o günü şöyle anlatıyor:

“Geçtiğimiz yıl bizlere cehennemi yaşatan çok büyük bir yangın yaşadık. Yangın boyunca tüm Milas olarak genci, yaşlısı, kentlisi, köylüsü tek yürek olup ormanlarımız için, geleceğimiz için gece gündüz ayırt etmeksizin mücadele ettik. Ve siz The Bodrum Cup ailesi olarak geçen seneki festivalinizde rotanızı Çökertme’ye çevirerek bizlere moral oldunuz, destek oldunuz. Teşekkür ederiz.”

*Güzel konukseverliğiniz için biz teşekkür ederiz. Peki The Bodrum Cup, sizin için ne ifade ediyor?

Sizinle ilk tanışmamızı da düşününce The Bodrum Cup benim için “umut” demek, “özgürlük” demek, “zor zamanda uzanan bir dost eli” demek, en zor anımızda “ufukta görünen ışık” demek, “birlik beraberlik” demek.

*Size göre The Bodrum Cup’ın mavi yolculuk ekonomisine ve denizciliğine katkıları nelerdir?

Ören, Güllük, Çökertme, Kıyıkışlacık gibi güzelliklere sahip bir kentte yaşayınca denizden ayrı bir yaşam düşünmek elbette imkânsız. Deniz benim için vazgeçilmez bir tutkudur. Mavi yolculuk ise engin bir huzura açılan kapı. Denizi meşhur olan Muğla’mızın ekonomisinde büyük yer eden denizcilik, turizmdeki en önemli faaliyetimizdir. Bu anlamda denizde yapılan her etkinlik kıymetlidir. Bodrum Cup düzenlediği festivalle güneşi, denizi, rüzgârı, coşkuyu, heyecanı, umudu bir araya getirerek mavi yolculuk ekonomisine hareket katmaktadır. Bodrum Cup ile hem yöremizin tanıtımı yapılmakta hem de tarihi ve kültürel değerlerimiz ön plana çıkartılmaktadır. Bu festivalle tüm değerlerimiz göz önünde olacak, deniz turizminde sağlıklı bir sürdürülebilirlik için önemli adımlar atılacaktır.

*Milas Kıyıkışlacık ve Ören bölgeleri denizcilik ile ilgili ciddi yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Milas Belediyesi bu konuda neler yapıyor?

Milas’ımız 132 mahalleye sahip. Muğla genelini ele aldığımızda mahalle sayısı olarak 13 ilçe arasında ortalamanın çok çok üstündeyiz. Bu nedenle çalışmalarımızı yürütürken “Her Mahalleye Eşit Hizmet” ilkesini benimseyerek hareket ediyoruz. Ancak ekonomisi denize dayalı bir kent olduğumuzu da hesaba kattığımızda sahil yerleşimlerinde yapacağımız en ufak bir yatırımın geri dönüşünün çok çok büyük olacağının farkındayız.

Milas olarak Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip 3’üncü ilçesiyiz. Bu ayrıcalığın da bilinciyle Kıyıkışlacık yeni liman yolu ve balıkçı iskelesini komple yeniledik. Baştan sona yenilenen sahil bandıyla birlikte ulaşımı kolay yepyeni bir Kıyıkışlacık yarattık.

Ören’i çok seviyoruz ve Ören’i de geliştirip güzelleştirmek istiyoruz. Bu doğrultuda Ören’e yakışır bir sahil bandı tasarladık. Her yaş grubunu düşünerek gerekli düzenlemeleri yapacağız ve tamamen trafiğe kapalı, modern ve sahil kasabasına yaraşır bir çalışmaya imzamızı atacağız.

*Bu yıl #empoweringtheblue #meviyeguckatiyoruz temasıyla yelken açacağız. Sizce Bodrum Cup önümüzdeki dönemde neler yapmalı?

Maviye güç katmak gerçekten çok anlamlı bir çıkış. Ama en başta da belirttiğim gibi Bodrum Cup ile ilk tanışmamız yangınların ardından olmuştu. Ve ben diyorum ki, her mavinin sonu yeşile açılır. Deniz, en bakir alanlarda ormanla kucaklaşır. Önümüzdeki dönemde #hermaviyesililekucaklasir diyebilirsiniz. #mavi ve #yeşil aynı temada buluşmalı diye düşünüyorum.

*Bir yıl önce tanıştığınız The Bodrum Cup’ta sizin için en duygusal an hangisiydi?

Geçen sene kampana töreninde yaptığım konuşmada gecenin en heyecanlı konuğunun kendim olabileceğini vurgulamıştım. Bu nedenle The Bodrum Cup’ta unutamayacağım en özel, en güzel anım yarışların startının verildiğini simgeleyen kampana çanını çaldığımız törendir.