DENİZ KURTARMA’NIN GÖNÜLLÜ KAHRAMANLARI

Bodrum Deniz Kurtarma Derneği’nin gönüllü paramedik ve acil tıp teknisyenleri, her yıl olduğu gibi 35’inci senesinde de Maximiles Black The Bodrum Cup’ta görev başındaydı.

Organizasyon komitesi, festivalin en ‘kıymetli’ gönüllü ekibi için her yıl bir tekne tahsis ediyor. Yarış sırasında yaşanabilecek tüm acil durumlara hızlı ve etkin müdahale edebilecek gönüllü ekip, Maximiles Black The Bodrum Cup süresince kendileri için ayrılan teknede nöbet tutuyor. Aralarında deneyimli uzman personelin yanı sıra mesleğe yeni başlayan gönüllü genç profesyoneller de yer alıyor. Bu vesileyle yeni gönüllüler, Deniz Kurtarma Derneği’nde uzun yıllar çalışan ekibin bilgi ve tecrübelerinden faydalanarak denizde müdahale yeteneklerini pekiştirme fırsatı buluyor. Teknede telsiz 24 saat boyunca açık! Ekip, yardım çağrısını alır almaz derhal müdahaleye başlayacak şekilde teyakkuzda!

ACİL SAĞLIK MÜDAHELESİ

Deniz Kurtarma Derneği gönüllüsü paramedik ve ATT’lerin her biri farklı bir kurumun personeli. Bu ekibe dahil olmak onlar için farklı bir deneyim, aynı zamanda da çok ciddi bir eğitim anlamına geliyor. Her şeyden öte, karada olduğu gibi denizde de ‘acil sağlık müdahalesini’ ulaşılabilir kılmak için mesai kavramı gözetmeden ve hiçbir karşılık beklemeden yapmak onlar için müthiş bir gurur… Milta Bodrum Marina’nın liman bölümü personeli olan Sezer Kızılağaç takımın deneyimli isimlerinden. Ambulans ve kontrol botunun sevk ve idaresinden sorumlu. Bodrum Deniz Kurtarma Derneği’nin 8 yıldan bu yana gönüllüsü olduğunu söyleyen Kızılağaç, “Bu bir heyecan değil, bir görev, bir ihtiyaç. Sonuçta can kurtarıyorsunuz. Bu bir insanın yaşayabileceği en büyük mutluluk ve gurur bu olsa gerek” ifadeleriyle anlatıyor yaptığı işi.

KARADA VE DENİZDE PARAMEDİK OLMAK ÇOK FARKLI

Gönüllülerin pek çoğu karada paramedic olarak görev yaptığı için deniz ve kara arasında ne gibi farklar olduğunu soruyoruz gençlere. “Karada her şey sabit, standart. Ama denizde öyle değil. Karada kurallar var, denizde yazılmamış kurallar… Dolayısıyla denizde çok daha dikkatli olmamız gerekiyor” diye yanıt veriyor Ömer Öcal. Ekiptekiler, karada karşılaştıkları en büyük zorluğun trafik olduğunu, denizde ise rüzgar, yağış ve dalga boyu gibi pek çok belirsizlikle karşı karşıya kaldıklarını anlatıyorlar. Ekipman anlamında endişe yaşamamaları ise sevindirici. Bodrum Deniz Kurtarma Derneği’nin ambulans teknesinde bir kara ambulansında olan tüm tanı ve tedavi donanımı mevcut. Maximiles Black The Bodrum Cup’a ilk kez katılanların heyecanı bir başka! Uygulamalı eğitimdden geçenler, dikkatle gözlemliyor ekibin çalışma rutinini. Deniz üzerinde olmanın güvenlik açısından da farklı olduğu görüşündeler.

EĞİTİMDE DE FARKLILIKLAR VAR

Denizde müdahale için karada alınan teorik eğitimden ayrı olarak bir oryantasyondan geçiyor ekip personeli. Gerektiğinde botu ya da ambulans tekneyi kullanmayı öğreniyorlar. Halat tutmayı, tekne bordalanacağı zaman yapılması gerekenleri denizci personelin yardımıyla deneyimliyorlar. Her birinin denizde canlı kalma, bot kullanma gibi konularda sertifikaları mevcut. Bu sırada yarışın heyecanını da en az yarışçılar kadar hissediyorlar. Yarışçılarla aynı rotayı takip ediyor, aynı noktada konaklıyorlar.