Bodrum’da yıllardır havadan ve denizden fotoğraf çekimleri yapan Kaptan Ali Dizdar, American Hospital The Bodrum Cup’ı 2006’dan bu yana tıpkı kendisi gibi aktivist ve doğa tutkunu olan eşi Filiz Dizdar ile birlikte yaşıyor.

2006 yılında ilk kez American Hospital The Bodrum Cup organizasyonunda görev alan Dizdar’lar, o günden bu yana organizasyon botlarında seyir halinde! Hem bot kaptanı hem de fotoğraf sanatçısı olarak yarışların her anını izleyip belgeleyen Ali Dizdar, bunun yanı sıra diğer fotoğrafçıları da botuyla tekneler arasında dolaştırarak The Bodrum Cup’ın kayıt altına alınmasına katkı sağlıyor, bir yandan da kendi arşivini zenginleştiriyor.

Doyumsuz fotoğrafların altında imzası olan Kaptan Ali Dizdar bugüne dek hiç yarışçı olmadığını, hatta yarışan bir tekne içerisinde de bulunmadığını anlattı bize… “Şimdiye kadar hep botla yarış parkurunda dolaştık. Biz tekneleri hep dışından seyrettik. Filiz de ben de gerek fotoğraf gerekse video çekimlerini sık sık sosyal medya ve yerel gazetelerde yayınlatarak Bodrum Cup’ın ününün eksilmemesine çalışıyoruz.”diyor tüm içtenliğiyle.

American Hospital The Bodrum Cup’ı “Denizcinin ve Bodrumlunun festivali ya da şenliği” olarak tanımlayan Dizdar, bu yarışların kendisi için ne anlama geldiğini sorduğumuzda şöyle yanıt veriyor: “Bodrum Cup yarışmaktan çok buluşma organizasyonudur. Yarışçılar yarışmaktan çok coşmayı  özleyerek gelirler. Finişten geçen teknedeki coşku ve haykırışlar dereceye girebilmenin başarı kutlaması değil yarışmış olmanın ve yarışı bitirmenin gurur duygu patlamasıdır.”

The Bodrum Cup’ın yerellikten kopmadan, yerel içeriğiyle sürdürülmesi gerektiğini düşünenlerden Ali Kaptan: “Bu bir şenlik olarak kalmalı ve yerelde üretilen teknelerin yarışı halinden çok fazla uzaklaşılmamalıdır. Klasik yarış hüviyetini kaybetmemelidir. Farklı kategori yarışlarını da içinde barındırması şenliğe zenginlik katar.”

34 yıllık regatta ve deniz festivalinin organizasyonunda görev alıp da anı biriktirmeden olmaz, öyle değil mi? Unutamadığı bir Bodrum Cup hatırası olup olmadığını soruyoruz Ali Dizdar’a, anlatıyor:

“Bir yarış etabında beni rahatsız etmemek için  botuma benzin ikmalini görevli arkadaşlar yapmak istemiş ancak benzin yerine motorin koymuşlar! Yarış dışı kalmış kös kös teknede oturmuştum… Bir heyecanlı anımı daha anlatayım: Bir start esnasında fotoğraf çeken botlar start alan teknelerin önünde pozisyon almış bekliyoruz… Yarış başladı tekneler üstümüze doğru geliyor. Görüntü harika nefis fotoğraflar çekiyoruz. Tekneler çok yaklaştığında motorlara yol verip teknelerin önünden kaçacağız… Tam yollanmıştım ki içinde Erman’ın (Aras) da bulunduğu kalabalık fotoğrafçıların bulunduğu parasailing teknesinde bir feryat koptu. Herkes beni çağırıyor el sallıyorlardı! Süratle yanlarına gittim… ‘Motor stop etti bizi çek!’ dediler… Alelacele bir iple bağlayıp onları çekmiştim. Fakat öyle korktum ki, onları da kendimi de teknelerin önünden kıl payı sıyırıp almıştım!  Erman sık sık hatırlar günü; ‘Bizi sen kurtardın, yoksa çiğneyeceklerdi!’ diye.”

Ali Dizdar’a, American Hospital The Bodrum Cup’ın doğa ile bütünleşen muhteşem renklerini ölümsüzleştirdiği ve organizasyonun vazgeçilmez isimlerinden biri olduğu için teşekkür ediyoruz.