34’üncü American Hospital The Bodrum Cup’ın en küçük fakat en dikkat çekici teknesi Mayflower’dı! Norveç yapımı bu ahşap yelkenlinin hikayesi, kaptanından dinledik.

Andreas Marolias, iki yıldan daha fazla bir süredir teknede yaşıyor. Kendisi gibi deniz ve yelken sevdalısı eşiyle birlikte küçük kruvaziyer ve yarış teknesi karışımı yelkenlisiyle deniz deniz turluyor Samoslu denizci. American Hospital The Bodrum Cup, Marolias çifti için ekim ayının en heyecan verici etkinliği. Bu yıl 34’üncüsü düzenlenen regattaya birkaç yıl önce Norveç’ten satın aldıkları nev-i şahsına münhasır tekneyle katıldılar. Teknenin çok ilginç bir hikayesi olduğunu duyunca, Andreas ile sohbet kaçınılmaz oldu! The Cup ekibi olarak Noa’da arkadaşlarıyla dinlenirken yakaladık kendisini ve art arda sorularımızı sıraladık. 12 metrelik teknenin adı Mayflower. Birkaç yıl önce satın alınmış fakat tekne 72 yaşında! Yani 1950 yapımı.

Andreas, Norveç yapımı tekneyi eşiyle birlikte kanallardan geçirip Akdeniz’e indirdiklerini ve teknede yaşamaya başladıklarını anlatıyor bize. Evi Samos’ta olduğu için tura buradan başlamışlar. Oradan İtalya, Malta, sonra Korsika, Balear Adaarı, İspanya, Fas ve yeniden Samos… Bu rotanın ardından Bodrum’da soluğu alan Marolias çifti, bu yıl ikinci kez American Hospital The Bodrum Cup’ın yarışçısı olmuş. Pandemi döneminde gelemedikleri için çok üzgün Andreas Marolias… Yelken açmayı ve yarışmayı çok seviyor. “Yapabileceğimin en iyisini yapıyorum” diyor. American Hospital The Bodrum Cup’ın “En iyisi” olduğunu söyleyen Samoslu denizci “Birçok yarışa katıldım. Ama The Bodrum Cup çok başka bir organizasyon. Kesinlikle katıldığım en iyi yelken yarışı” diyor.