Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut S. Kocadon, organizasyonun geleneksel ve marka bir deniz festivali olduğunu belirterek Bodrum turizmine sezon bitiminde hareketlilik kazandırdığını söyledi. Bodrum’un en büyük değerlerinden biri olan yat imalatının da uluslararası düzeyde tanıtılmasını sağlayan American Hospital The Bodrum Cup’ın ilçe ekonomisine ve denizciliğine büyük katkısı olduğunu belirten Kocadon, şöyle devam etti: “The Bodrum Cup’ın izlediği yol haritası çok doğru. Bu yıl da ‘Mavi Ekonomi’ye dikkat çekiyorlar; bu çok önemli bir konu.”

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon: Teknelerimiz Yelken Açtıkça, Bodrum Turizmi Devam Eder Bodrum Cup, Bodrum’un Marka Organizasyonudur

Bodrum denizciliğine önemli katkıları olan BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Amerikan Hospital The Bodrum Cup’ın gelenekselleşmiş bir festival olduğunu belirterek, organizasyonun ticaret ve turizm açısında önemine değindi.

*Bodrum Cup ile nasıl tanıştınız?

Bodrum Cup yarışlarını ilk organize edildiği zamandan beri takip ediyorum. Bodrum yapımı kendi ahşap teknemle 2015’ten beri yarışlara katılıyorum. Ayrıca 2005 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğüm Bodrum Ticaret Odası’nın da Bodrum Cup’ın daimi destekçilerinden biri olduğunu unutmamak gerekir.

*Bodrum Cup sizin için ne ifade ediyor?

Bodrum Cup benim için gelenekselleşmiş ve markalaşmış bir deniz festivalidir. Bodrum’da yaz sezonu bitiminde turizme hareketlilik kazandırır. Ayrıca bu önemli yarış Bodrum’un en büyük değerlerinden yat imalatının da uluslararası düzeyde tanıtılmasını sağlar. Bodrum guletleri, tirhandilleri yarış boyunca yelken açarken efsanevi görüntüler ortaya koyar.

Her zaman yinelediğim gibi denizcilik bizim kültürümüz ve bu kültürü yaşatmaya çalışan Bodrum Cup gibi spor ve kültür-sanatı harmanlayan etkinliklere her zaman ihtiyacımız var.

Bodrum Cup’ın Bodrum ekonomisine ve denizciliğine katkıları nelerdir?

Öncelikle bu yarışlar Bodrum’un tanıtımına katkı sunar. Bodrum nasıl büyük bir marka ise Bodrum Cup da marka bir organizasyondur. Yarışlar için bölgeye gelenler ekonomiye hareketlilik katar. Denizciliğe en büyük katkısı ise deniz tutkunlarını bir araya getirerek bir güç yaratmasıdır; bu tip birlikteliklerin yarattığı sinerji o kültürün yaşatılması için önemlidir.

Bu yıl #empoweringtheblue #maviyeguckatiyoruz temasıyla yelken açacağız sizce Bodrum

*Cup önümüzde dönemde neler yapmalı?

Bodrum Cup’ın izlediği yol haritası çok doğru. Organizasyon komitesinde yer alan genç arkadaşlarımızın enerjisini de takdir ediyorum. Her yıl yaratıcı ve farklı işlerle yarışları zenginleştiriyorlar. Örneğin geçmiş yıllardaki sosyal duyarlılık, sanatsal ve gastronomik katkılar yarışlara renk katmıştı. Bu yıl da mavi ekonomiye dikkat çekiyorlar; denizcilikle ilgili ürünlerimizin tanıtılması, pazarlanması ve modernize edilmesi çok önemli. Ayrıca şunun özellikle altını çizmeliyim ki, çevresel duyarlılık her üretim alanını etkiler durumda, denizcilikle ilgili tüm faaliyetlerimizde çevreye minimum etki ile ilerlemeliyiz.

Yelkenleri rüzgarla dolu bir Bodrum guletini masmavi denizlerimizde yelken açarken hayal etiğimde içim büyük bir huzur, gurur ve heyecanla doluyor. Bodrumlu biri olarak çok duygulanıyorum; bu bizim hem geçmişimiz hem de geleceğimiz… Usta ellerden çıkan eşsiz güzellikteki teknelerimiz bu sularda yelken açmaya devam ettikçe Bodrum turizmi devam eder.