The Bodrum Cup sadece bir yarış değil, toplumun her kesimine karşı sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan bir sosyal paylaşım platformudur.

Sanatıyla, iki yakayı aynı düzlemde buluşturan zengin ve görkemli gastronomisiyle, kültür zenginliği ve tarihiyle aynı zamanda sosyal bir paylaşım platformu olan American Hospital The Bodrum Cup, bugüne dek her organizasyonda farklı bir amaçla maviyi çoğalttı. Düzenlenen konserlerin gelirleri, çok sevdiğimiz sivil toplum kuruluşlarına can suyu oldu. Son 15 yıldır onur konuklarımız ise Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören özel çocuklarımız…

Onların emek ve göz nuru ile boyanan rengarenk bayrakları yarış boyunca dalgalandırmaktan müthiş bir keyif alıyoruz. Onların enerjisi bizim yelkenlerimizdeki rüzgarla birleşiyor! Öyle büyük bir sevgi ki bu, dalga dalga dünyayı güzelleştiriyor.

EKİN OZAN: BİR YARIŞTAN ÇOK DAHA FAZLASI

Son sekiz yıldaki sosyal sorumluluk projelerini ve etkinlikleri organize eden Ekin Ozan, festivalin denizden çıkıp karayla birleştiği noktadaki kilit isimlerden biri. Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı Turgutreis Rehabilitasyon Merkezi’nde hayata karışmayı öğrenen özel çocukları ‘denizle’ buluşturan “Sevgi Engel Tanımaz” projesi, organizasyonun en ‘renkli’ etkinliği oldu kısa zamanda… Bu etkinliğe sadece vakıf bünyesindeki gençler ve çocuklar değil, farklı sivil toplum kuruluşlarından minikler de katılıyor. Gençler ve çocuklar, bayrakları umudun, sevginin, mavinin tonlarına boyuyor. Daha sonra Ekin ve arkadaşları numaralandırılmış bayrakları teknelere dağıtıyor. Yarış günü gelip çattığında büyükçe bir tekneye doluşup start çizgisine giden çocuklar, kendi boyadığı bayrağın asılı olduğu tekneyi görünce büyük bir mutluluk yaşıyor. American Hospital The Bodrum Cup’ın bir yarıştan çok daha fazlası olduğunu belirten Ekin, “Çok büyük bir mutluluk bu… Onların sevgisi ve enerjisinin bizi bütün yarış boyunca koruduğuna inanıyoruz” diyor.

HER KONUDA SÖYLEYECEK BİR SÖZÜMÜZ VAR

American Hospital The Bodrum Cup, her yıl bir tema belirledi mavi yolculuğunda. 2019 yılında 120’den fazla yelkenlinin katılımıyla dünyanın en büyük ‘Sevgi Çemberi’ni oluşturduğumuzda, mavi yolculukların eşsiz başlangıç noktası Kissebükü’nü koruma duyarlılığımızı anlatmaya çalıştık. 32’nci yılda tüm dünyada yaşanan korona salgını sebebiyle yelken açamadık. 32 yılın şampiyonları “American Hospital The Bodrum Cup-The Year of Heroes” etkinliğinde STS Bodrum Okul Gemisi’nde bir araya gelerek, fedakâr sağlık çalışanları için anma seyri gerçekleştirdi.

KAHRAMANLARA SAYGI DURUŞU

Geçen sene 33’üncüsünü düzenlediğimiz American Hospital The Bodrum Cup’ta ise “#HepBeraber yeniden yeşerteceğiz!” diyerek açıldık denize! Bodrum’dan Çökertme’ye kadar, yangınlardan zarar gören kıyılarımıza, ormanlarımıza dikkat çekmek için çıktığımız hüzünlü ve kararlı seyrimiz; yangınların söndürülmesi için canla başla mücadele eden kahramanlarımıza bir saygı duruşu niteliğindeydi. O yıl, Çökertme’de mola vererek bölgenin ‘üreten’ insanlarına katkı amacıyla küçük bir kermes de organize ettik. American Hospital The Bodrum Cup aynı zamanda birçok lokal ve ulusal vakıf ve fona katkıda bulunan bir festival