BİR YARIŞTAN ÇOK DAHA FAZLASI

Maximiles Black The Bodrum Cup, 35 yılında bir de ilke sahne olacak. Yelken yarışlarında ilk kez bir kadın başhakem olarak görev yapacak. Denizi hayatının tam merkezine yerleştiren Aslı Göktan, bu büyük gururun sahibi olacak. Tam bir deniz aşığı olsa da denizi olmayan Ankara’da doğup büyüyen Aslı Göktan, Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. 1998 yılında Bodrum’a yerleşen Göktan, finans ve sigorta sektöründe çalıştıktan sonra, 2015 yılında sisteme daha fazla uyum sağlayamayacağına karar verip beyaz yakalığa veda etmiş. “Bu karar hayatımdaki en önemli dönüm noktalarından biri oldu” diyen Göktan’ın bundan sonraki tek hedefi, sonsuz maviye ulaşmak olmuş. 

AİLECEK TEKNEDE YAŞIYORLAR

Denizle bağının nasıl oluştuğunu şöyle anlatıyor Göktan, “Denize olan tutkum, kızım Ada’nın 9 yaşında Era Yelken Kulübü’nde optimist sınıfı sporcusu olmasıyla başladı. Ben de yelken hakemi olmaya karar verdim. Yelken hakemliğini çok sevdim ve kendimi geliştirmek, daha çok şey öğrenmek için aktif bir şekilde yarışlara katılmaya başladım. Bu sırada teknede yaşamayı kafama koymuştum. 2 yıl sonra eşimi ikna edebildim ve evimizi satıp 40 feet bir yelkenlide tam zamanlı yaşamaya başladık. Ocak ayında 6 yıl bitecek. Kızım Ada, lise ve üniversiteye hazırlık dönemini teknede geçirdi. Pandemi de bizim için kolay ve güzel geçti. Denizde yaşamaya devam ediyoruz, öğrenecek ve yapacak daha çok şeyimiz var.”

YAT KAPTANLIĞI OKUDU

Başhakem Aslı Göktan, denizle olan bağını kuvvetlendirmek izin her fırsatı değerlendirmiş. O da kızı gibi sınava girmiş ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu Yat Kaptanlığı Bölümü’nü kazanmış. Bu yıl mezun olan Göktan, artık diplomalı bir yat kaptanı. Maximiles Black The Bodrum Cup’ı, Bodrum’a yerleştiği günden itibaren takip eden Göktan, bu konuda da kendine bir hedef koymuş. Yelken festivalinde hakem olarak görev almak isteyen Aslı Göktan, 2021 ve 2022’de Hakemi Komitesi’nde görev almış. 

İLK KADIN BAŞHAKEM

Göktan, 35 yıllık Maximiles Black The Bodrum Cup tarihinin ilk kadın başhakemi olmanın verdiği duyguları şöyle anlatıyor: “İlk kadın başhakem olarak özellikle Cumhuriyetimizin 100. yılında bu büyük organizasyonda yer almış olmaktan büyük bir gurur ve heyecan duyuyorum. Bu rota ile Ulu Önderimiz Atatürk’ün tarihi izini takip ettiğimizi düşünüyorum. Ve her zaman olduğu gibi onun ilkelerine ve mirasına sahip çıkarak Ata’mızın izinde yürümeye devam edeceğiz. Sporun ve yarışmanın temelinde adalet ve eşitlik yatar. Bu prensiplere bağlı olarak, The Bodrum Cup’ta tüm sporculara adil bir yarış ortamı sağlamak için ben ve tüm arkadaşlarım elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

KİŞİSEL BECERİ VE MOTİVASYON

2015 yılından itibaren yoğun bir şekilde çoğunlukla yat sınıfı olmak üzere farklı sınıfların yarışlarında görev alan Aslı Göktan, Mart 2023’te milli hakemliğe terfi etmiş. 2021’den beri Tirhandil Cup Kış Trofesi’nde başhakem olarak görev yapan Göktan, hakemliğin nasıl bir iş olduğunu şöyle anlatıyor: “Hepinizin bildiği gibi yelkenli teknelerin yarışı, belirli bir parkurda, belirli bir zaman dilimi içinde start hattından başlar ve finiş hattında biter. Fakat yarış bu iki hat arasında düz bir çizgide ilerlemez. Yarış komitesi, yarış parkurunu kurarken rüzgârın yönü, şiddeti, şamandıralar ya da ayaklar arası mesafeleri, filonun tecrübesi ve yarışan sınıf / sınıfların özelliklerini dikkate alır, World Sailing’in 4 yılda bir yayınladığı Yelken Yarış Kuralları ve Milli otoritenin yayınladığı kurallar çerçevesinde yarışı yönetir. Bu işi yapabilmek için öncelikle Türkiye Yelken Federasyonu’nun açtığı aday hakem seminerlerinde başarılı olup hakemlik belgesini almak gerekiyor. Sonrasında kişi, beceri ve motivasyonuna bağlı olarak bu tip organizasyonlarda görev alabilir.”

BODRUM’A BÜYÜK KATKI

Aslı Göktan, Maximiles Black The Bodrum Cup’ın Bodrum’a ve denizciliğe katkıları hakkında ise şunları söylüyor: “Maximiles Black The Bodrum Cup, Bodrum’un turizm, tanıtım, denizcilik kültürü ve bilincine büyük katkı sağlayan bir etkinlik. Yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde deniz tutkunları için buluşma noktası. The Bodrum Cup bundan da öte denizcilik geleneğini canlı tutar, geçmişteki denizcilik anılarını ve duyguları ortaya çıkarır. Benim için Maximiles Black The Bodrum Cup bir yarıştan fazlası, duygusal bir deneyimdir. Bu yılki organizasyonda yarışacak tüm sporculara, ekiplere başarılar diliyorum. Adil, rekabetli ve keyifli bir yarış geçirmemiz dileğiyle….”