RENKLERİN EN KRALI MAVİ, ATA’YA ARMAĞAN BU SENE…

Yılın The Bodrum Cup zamanı geldiğinde, Bodrum Sağlık Vakfı’nda tarif edilemez bir heyecan başlar. Bütün bir yıl bu özel günü bekler gibidir çocuklar… Fırçalarına bulaştırdıkları her renk, duygularının izdüşümü olup çağlar çünkü denizleri aşar… Renklerin en kralıdır mavi bu günlerde… Sevgiyle boyadıkları bayraklar, Maximiles Black The Bodrum Cup tekneleriyle sonsuza yelken açar…

Bu yıl  Maximiles Black The Bodrum Cup’ın geleneksel bayrak boyama festivali, 19 Eylül Salı günü yapıldı. Vakıf öğrencileri, gönüllü eğitmenler ve velileriyle birlikte sabahın erken saatlerinde okula gelerek yarış teknelerinin bayraklarını boyamaya başladı. Bir yandan müzik, bir yandan sohbet, velilerin yüzündeki paha biçilmez gülümsemeler, çocukların heyecanı, mutluluğu Maximiles Black The Bodrum Cup coşkusunu yaşatan ve somutlaştıran en güzel anlardı.

The Bodrum Cup Sosyal Sorumluluk Komitesi’nin genç, dinamik ve bir o kadar yaratıcı ismi Ekin Ozan, 2016 yılından beri yapılan boyama etkinliğinin bu yıl çok başka duygularla gerçekleştiğini söyledi bize. Öyle ya bu özel çocukların itinayla boyadığı yarış bayrakları Ata’nın doğduğu evi selamlayacaktı Selanik’te…

RENİN SAĞMANLI VE KAAN ÜNAYDIN

KAAN’IN RENKLERİ

Kaan Ünaydın, 8 senedir Bodrum Sağlık Vakfı’nın öğrencisi ve özellikle atölye faaliyetlerinin bir numaralı müdavimi. Renklerle ve fırçalarla arası çok iyi. Kaan, etkinliğe ablası Renin Sağmanlı ile birlikte geldi. 13 sene önce annelerini kaybettikten sonra, birbirlerine yürek dayanağı olan iki kardeşin coşkusu görülmeye değerdi. Renin Sağmanlı, iki senedir Kaan’a Maximiles Black The Bodrum Cup macerasında eşlik ediyor. Kaan’ın bayrak boyama etkinliğini her yıl iple çektiğini söylüyor. Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı’nın bahçesindeki etkinliğin “festival” gibi olduğunu ve çocukların örgün eğitim kurumlarından gelen yaşıtlarıyla bir arada olmaktan müthiş keyif aldığını anlatıyor, gözleri ışıl ışıl… “Bizim için artık Maximiles Black The Bodrum Cup diye bir gelenek var.” diyen Renin Sağmanlı, Kaan gibi özel çocukların renkleri kullanarak duygularını ifade etmesinin büyüleyici bir deneyim olduğunu sözlerine ekliyor.

DÖNDÜ VE İSMAİL ÇINAR

İSMAİL, BÜTÜN BİR YIL BU GÜNÜ BEKLİYOR

Bodrum Sağlık Vakfı’nın fırçası pek yetenekli ustalarından 36 yaşındaki İsmail Çınar, 2016 yılından bu yana  Maximiles Black The Bodrum Cup yarışlarının bayraklarını boyuyor. Annesi Döndü Çınar, “İsmail’in belki de en mutlu olduğu etkinlik diyebilirim. Çok seviyor ve dört gözle bütün bir yıl bu festivali bekliyor.” diye anlatıyor oğlunun heyecanını. Bu arada İsmail, tüm yaratıcılığını kullandığı yarış bayrağına masmavi bir anfora baskısı yapmakla meşgul… “Sence güzel mi?” diye soruyor bize, “Gördüğümüz en güzel anfora” diye yanıt veriyoruz biz de… İsmail’in annesi için Bodrum Sağlık Vakfı’nın rehabilitasyon merkezi sadece bir okul değil, umut aynı zamanda. Çocuğunun okulunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını çok sevdiğini anlatıyor. Ama favorisi yılın Maximiles Black The Bodrum Cup vakti! Bu yıl İsmail’in coşkusu kat kat artmış çünkü yarışın Selanik’ten start alacağını öğrenmiş annesinden! Müthiş bir coşkuyla boyuyor bayrağını. Atatürk’üne gidecek çünkü…

GÜLEN VE BAŞAK ERGELEN

BAŞAK’IN EN SEVDİĞİ ANLAR BAYRAK BULMACA…

Gülen Ergelen kızı Başak Ergelen ilebirlikte İstanbul’dan gelip soluğu Bodrum Sağlık Vakfı’nda alan misafirlerden… Maximiles Black The Bodrum Cup’a son iki senedir konuk bayrak sanatçısı olarak katılıyorlar. “Müthiş bir coşku, çok güzel bir aktivite. Başak için anlamı çok büyük.” diye anlatıyor duygularını Gülen Hanım. Başak Ergelen, bayrak boyama etkinliğinden bir gün önce heyecandan uyuyamıyormuş. İki yıldır geldiği Bodrum’da pek çok arkadaş da edinmiş. Bayrak boyama ritüelini çok sevse de yarışın en sevdiği bölümü tekneye binme faslıymış! Fırçasının değdiği bayrağı arayıp bulduğunda zıplaya zıplaya annesine gösterdiği anlar ömürlük mutlulukmuş… Öyle anlatıyor Gülen Ergelen…

AYŞE UĞURSOY VE PELİN UĞURSOY

MADALYASI, EN KIYMETLİ TAKISI

Pelin Uğursoy, bu yıl  Maximiles Black The Bodrum Cup yarışçısı teknelerden 55’in sanatçısı! Çok yetenekli, aynı zamanda sosyal bir kelebek Pelin! Boyama etkinliğinde masa masa dolaşıp arkadaşlarının yaptığı işleri kontrol ediyor ve fikir veriyor. Boynunda bir önceki yarıştan kalan madalyasıyla mağrur ve gururlu bir sanatçı edasıyla dolaşıyor ortalıkta. Anne Ayşe Uğursoy, kızının mutluluğunu anlatırken Bodrum Sağlık Vakfı ve Maximiles Black The Bodrum Cup ekibine ne kadar müteşekkir olduğunu ifade edecek sözcükleri bulmakta zorlanıyor. Ayşe’nin geleneksel etkinliğe ilk yıldan itibaren katıldığını ve bir nevi bayrak boyama ustası anlatıyor bize. “Zaten en sevdiği şey resim yapmak. Bu festival, onun resim yeteneğini sergileme fırsatı bulduğu eşsiz bir buluşma” diyor mutlulukla.

SEVİNÇ VE MÜGE ÖZGEN

BÜTÜN BİR YIL BU HAFTAYI BEKLİYORUZ

Bodrum Sağlık Vakfı’nın en eski öğrencilerinden biri Müge Özgen… 18 seneden bu yana hiç aksatmadan okuluna devam ediyor. Vakfın seramik ve mozaik çalışmalarının pek çoğunda imzası ve dolayısıyla haklı bir gururu var. 35 yaşındaki Müge, çocuk gözlerindeki mutlulukla gösteriyor bize bayrağını. Annesiyle tanışmamızı istiyor, hemen akabinde gönüllü eğitmenlerden “cici anne” diye seslendiği öğretmenine sevgi dolu bir bakış atıyor… Sevinç Özgen, kızının coşkusunu, mutluluğunu paylaşmaktan aldığı keyfi anlatırken “Biz bütün bir yıl bu haftayı bekliyoruz. Yılın en güzel zamanı Maximiles Black The Bodrum Cup haftası bize göre” diyor. Türkiye’nin en uzun soluklu yelken festivalinin onur konuğu olmak, onlar için müthiş bir mutluluk kaynağı… “Bizi her yere davet ediyorlar. Çok güzel etkinlikler yapıyorlar. Daha ne isteriz ki” diyor Sevinç Hanım sevgiyle ve ekliyor: “Daha nice yıllarımız olsun hep birlikte!”

“BARAN: BİR MADALYA VEREN OLSA, SEVİNİRDİK”

Maximiles Black The Bodrum Cup’ın tartışmasız en cool sanatçısı Baran Kever… Kendinden pek hoşnut, resim yeteneğinden de son derece emin. Bu yıl boyama etkinliğine amcasıyla birlikte gelmiş. Amcasının yeteneğinden de hayli etkilenmiş bu arada; “Ummadığım hareketler görüyorum” diyor gülümseyerek. Baran, baskı tekniğini kullanmadığını, gönlünden geldiğince boyadığını anlatıyor bize deneyimli bir sanatçı edasıyla. Bugüne kadar boyadığı bayrakların ödüle layık görülmemesi çok şaşırtıyor O’nu… “Bir madalya veren olsa, sevinirdik” diyor tatlı tatlı… Yarışın en sevdiği bölümü ise bayrağını dalgalanırken gördüğü o anlar. Kısacık bir sohbetin ardından tüm ciddiyetiyle işe koyuluyor yine.

EKİN OZAN: BİZDE ÇOK BAŞKA BİR HEYECAN VAR BU SENE

ATA’MIZA ŞÜKRANLARIMIZLA

Organizasyon Komitesi’nden Ekin Ozan, bu yıl Maximiles Black The Bodrum Cup’ın Selanik durağının duygusuyla başka türlü çalıştıklarını anlattı bize. “Cumhuriyet’in 100’üncü, bizim de 35’inci yılımız. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü minnettarlığımızı göstermek adına farklı etkinlikler planladık bu sene” diye anlatıyor duygularını… “Eşsiz bir özgürlük duygusunun bilinciyle, Atatürk’e şükranlarımızı ve saygılarımızı ifade edeceğimiz müthiş bir fırsat bizim için” diyen Ekin Ozan, Maximiles Black The Bodrum Cup’ın uğurlu bayrakları ile Selanik’te verecekleri o görkemli görüntüyü tüm dünyayla paylaşacakları anın heyecanını yaşadıklarını ekliyor sözlerine.