Bodrum Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban:

YIL BOYU THE BODRUM CUP ZAMANINI BEKLİYORUZ

Maximiles Black The Bodrum Cup’ın ruhunu en iyi anlatan etkinliklerden biri de Bodrum Sağlık Vakfı’nın Turgutreis’teki Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen bayrak boyama şöleni kuşkusuz. Vakfın bahçesi her yarış öncesinde olduğu gibi bu sene de güneşin ve mavinin çocuklarının cıvıltısı ile dolup taştı, tekneler için boyanan numaralandırılmış bayraklar sevginin en güzel renklerine boyandı.

EKİM AYINI İPLE ÇEKİYORLAR

Türkiye’nin en benzersiz rehabilitasyon ve özel eğitim kurumlarından biri olan Bodrum Sağlık Vakfı, kurulduğu günden bu yana Maximiles Black The Bodrum Cup’ın sosyal sorumluluk partneri… Bir avuç gönüllünün emek ve gayretiyle kurulan vakıf, kısa zamanda Bodrum’un kollektif bilinciyle büyüdü, gelişti ve özel eğitime gereksinim duyan bireylere umut oldu. Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban, Turgutreis’teki Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocuk ve gençlerin bütün bir yıl Maximiles Black The Bodrum Cup zamanını beklediğini anlattı bize. Sadece öğrenciler değil, gönüllü çalışanlar, eğitimciler ve hatta yönetim kurulu üyeleri bile iple çekiyormuş ekim ayının gelmesini! Bu sene heyecanın ikiye katlandığını söyleyen Numan Balaban, Cumhuriyet’in 100’üncü Maximiles Black The Bodrum Cup’ın ise 35’inci yıl dönümünün Bodrum’un havasını daha bir başka güzelleştirdiğini dile getiriyor keyifle.

ŞÖLEN HAVASINDA GEÇİYOR

Maximiles Black The Bodrum Cup’ın bayrak boyama etkinliği başlı başına bir şölen havasında geçiyor geçmesine fakat eğlencenin pik yaptığı an “48” numaralı bayrağın boyandığı dakikalar! Kalabalık bir grubun katılımıyla 48’i boyamak çocukların çok ama çok hoşuna gidiyor. Her yıl iki güne yayılan bayrak boyama etkinliği, bu sene rotadaki değişiklik ve program yoğunluğu nedeniyle bir güne sığdırıldı. BSV Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban, Organizasyon Komitesi’nin bu yıl çıtayı hayli yükseklere taşıdığını söylüyor. “Cumhuriyetin 100’üncü yılında Selanik’e Bodrum tekneleriyle gitmek, yarışa çok başka, çok özel bir anlam kattı. Duygulanmamak elde değil” diyen Balaban, daha önce iki kez Selanik’e gidip Ata’nın evini ziyaret etmiş. Her ziyaretinde de “memleket” kokusunu doya doya içine çekmiş. Unutamıyor…

ÖZEL ÇOCUKLAR EĞİTİM ALIYOR

Bodrum Sağlık Vakfı Turgutreis Engelliler Rehabilitasyon Merkezi’nde bu yıl itibariyle 200’ün üzerinde özel çocuk eğitim hizmeti alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Araştırma Merkezi’nin programı doğrultusunda hazırlanan müfredata ek olarak, birebir eğitim, fizik tedavi, atölye çalışmaları ve çocukların iletişim becerilerini geliştiren sosyal etkinlikler düzenleniyor.  Gün sonunda çocuklar kendileri için hazırlanan araçlarla evlerine teslim ediliyor. BSV Yönetim Kurulu Başkanı Balaban, bu eğitim döneminde 7 öğretmen ve 6 fizyoterapistin görev aldığı merkezin, tam 27 senedir kesintisiz özel eğitim ve rehabilitasyon eğitimi verdiğini anlatıyor. Bodrum’un en önemli ve en anlamlı sivil toplum projesi olan Bodrum Sağlık Vakfı, özellikle yılın The Bodrum Cup zamanı geldiğinde Türkiye’nin pek çok şehrinden misafir öğrencilere de açıyor kapılarını.

BSV BİR CUMHURİYET ESERİDİR

Bodrum Sağlık Vakfı’nın bir Cumhuriyet eseri olduğunu söyleyen Numan Balaban, “Bu vakfın yönetimindeki insanların hiçbirinin bir engeli yok. Fakat hepimiz birer engelli adayı olduğumuz bilinci ve farkındalığıyla bu işin ucundan tutuyoruz. Şu anda 100’den fazla genel kurul üyemiz var. Bayrağı iki sene önce devraldık, bunu iki sene sonra başka arkadaşlarımıza devredeceğiz. Bu anlamda Türkiye’ye örnek olacak bir rol model olduğumuzu biliyoruz. Biz bütün etkinliklerimizi kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerle birlikte yapıyoruz. Çok özel bir vakıf olduğumuzu söylemek istiyorum. Aynı şekilde Maximiles Black The Bodrum Cup da çok özel bir organizasyon. Bu iki oluşumun da parçası olmaktan çok mutluyuz, gurur duyuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

EYLÜL AYINA BİR İYİLİK ŞENLİĞİ BIRAKTI

Bu arada eylül ayı sonlarına doğru BSV bir de “İyilik Şenliği” düzenledi. İki gün süren dolu dolu bir program ve harika konuşmacıların katkısıyla tadına doyum olmayan anlamlı bir buluşmaydı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen ve vakfın ‘marka’ etkinliklerinden biri olan İyilik Şenliğinin teması “Bütünsel İyilik ve Sürdürülebilir Yaşam” olarak seçildi. Yerel ve ulusal birçok tanınmış markanın, sosyal sorumluluk bilinci ile Bodrum Sağlık Vakfı’na destek vererek yerini aldığı şenlikte; takıdan giyime, dekorasyondan tekstile, kozmetikten aksesuara, birçok markanın ürün gamı Bodrumlularla buluştu.

KAPTANLIK SADECE DENİZDE OLMAZ

Bodrum Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Numan Balaban, amatör kaptanlık belgesi olmasına rağmen henüz yelken açmaya fırsat bulamamış, kendi deyimiyle “iyi hava” kaptanlarından… Denizi çok sevdiğini fakat yelkene dair bir merakı olmadığını anlatıyor tüm içtenliğiyle bize. Maximiles Black The Bodrum Cup’a da BSV çocukları ve ailelerinin coşkusuna ortak olmak için ‘misafir’ kontenjanından katılıyor.