Maximiles Black The Bodrum Cup’a derin bir iz bırakan Emin Buldanlı’ya hayranlık ve saygımız, vefatından sonra babası için son bir kez Büyük Yunus’un dümenine geçen oğlu Kadri Buldanlı ile sohbetimizde bir kat daha arttı. Deniz sevgisi babadan evlatlarına, oradan da torunlara geçmiş. Bugün Buldanlı Ailesi üç kuşak seyir halinde desek abartmış olmayız…

DENİZCİ BABANIN DENİZCİ OĞLU

Artık aramızda olmayan duayen denizci, Maximiles Black The Bodrum Cup’ın koca çınarı Emin Buldanlı’nın 53 yaşındaki oğlu Kadri Buldanlı, bir kurumun AR-GE ve Strateji Müdürü olarak İstanbul’da yaşamını sürdürüyor. Buldanlı, geçen haziran ayında kaybettiği babasının anısını 35. Maximiles Black The Bodrum Cup’ta yaşatacak. Festivalin ilk yılından bu yana yarışlara katılan emektar Büyük Yunus, bu sene son kez bir ‘Buldanlı’ ile yelken açacak! Fakat hikaye bitmiyor dostlar! Büyük Yunus’un yeni sahipleri, duayen denizci Emin Budanlı’nın adını da bayrağını da taşımaya devam edecek. Anlayacağınız, Büyük Yunus daha uzun bir süre aramızda olacak!

EMİN BULDANLI BİR KEZ DAHA BİZİMLE

Kadri Buldanlı, 35’inci yılında Büyük Yunus’un gönderine, baba Emin Buldanlı’nın son yarış yılında çekilen bir fotoğrafının yer aldığı flamayı çekip öyle çıkacak start noktasından… Büyük Yunus, sevgili kaptanı ile son bir kez daha Maximiles Black The Bodrum Cup için açacak yelkenlerini bu sene. Kadri Buldanlı da tıpkı babası gibi tam bir deniz sevdalısı, yelken tutkunu… Kendisinden dört yaş küçük kız kardeşi Neriman (Buldanlı) Gökçay da denize aşina fakat kızları ve eşi kadar değil! Küçük kızı Galatasaray Sörf Takımında yarışıyor. Kadri Buldanlı’nın 13 yaşındaki kızı Deniz gibi o da yelkenci… Emin Buldanlı’nın üç kız torunu da yelkeni küçük yaşta öğrenmiş. Biri Karya Yelken Kulübü’nde diğeri ise Datça’da eğitim almış. Şu sıralar Deniz Buldanlı, LGS sınavlarına hazırlandığı için Maximiles Black The Bodrum Cup’ın 35’incisine katılamadı.

DENİZCİLİK BABADAN OĞULA MİRAS

Kadri Buldanlı, çocukluk ve gençlik yıllarını İstanbul Yeşilköy Spor Kulübü’nde geçirmiş. Yüzmeyi de yelkeni de orada öğrenmiş. Baba Emin Buldanlı’nın ilk teknesi “Yunus”u, 11 yaşındayken Marmaris’ten getirdiklerini hatırlıyor. 2017 yılına kadar yarışlara “Yunus” ile giren Buldanlı, o yıl Marmaris’teki bir tersanede “Büyük Yunus”u inşa ettirmiş. Kadri Buldanlı, babasının ilk günden itibaren teknenin başından ayrılmadığını, yapım aşamasının her anına tanıklık ettiğini söylüyor. Buldanlı Ailesi’nin “Büyük Yunus” adını verdiği o tekne, 2018 yılında denize inmiş.

BÜYÜK YUNUS’UN GÜVERTESİNDE BÜYÜDÜ

Kadri Buldanlı çocukluğunun Büyük Yunus’un güvertesinde geçtiğini, yelken ve deniz sevgisinin de o yıllardan bu yana devam ettiğini anlatıyor. Nitekim, üniversiteden sonra çalışmaya başladığı özel bir şirketin teknesiyle İstanbul Yelken Kulübü’nün düzenlediği yarışlara katılmış ve kategorisinde güzel dereceler elde etmiş. Yoğun iş yaşamı, denizle arasına mesafe koymuş daha sonraları. Yaklaşık on kez de Maximiles Black The Bodrum Cup’a babasıyla birlikte katılmış. Sonrası iş hayatı, günlerin ve yılların telaşı…

“BU YARIŞ BABAM İÇİN HAYAT GAYESİYDİ”

Kadri Buldanlı, Maximiles Black The Bodrum Cup’ın babasının hayatında bambaşka bir yeri olduğunu anlatırken, sesi titriyor… “Babam için bu yarışma bir hayat gayesiydi.” diyen Buldanlı, şöyle devam ediyor sözlerine: “Maximiles Black The Bodrum Cup, başka hiçbir yarışa benzemiyor. Başka bir enerjisi var. Babama yaşam sevinci veren bir organizasyon oldu her zaman. Yeri gelmişken, bu organizasyonu başlatan ve düzenleyen herkese nasıl teşekkür etsem bilemiyorum. Babamla birlikte, bu yarışlarda çok güzel anılar da biriktirmişiz. Şöyle dönüp bakıyorum da ne fırtınalı havalarda seyir yapmışız mesela… Yarışta tüm yelkenleri açıp, başında bıçakla tetikte beklediğimiz zamanlar oldu! Geçen yıl The Cup dergisine anlattığı ‘kol farkıyla şampiyon olduğumuz’ yarışmada ben de teknedeydim. Miço’nun telaşını, elini bütün gücüyle tekneden uzattığını çok net hatırlıyorum. Bunların bir yerlerde genç denizciler tarafından okunacağını bilmek çok güzel, çok anlamlı.”

29 EKİM’DE REKOR KIRACAKTI, OLMADI…

Emin Buldanlı’nın 35’inci Maximiles Black The Bodrum Cup’ı sabırsızlıkla beklediğini yine Kadri Buldanlı’dan öğreniyoruz. Meğer 29 Ekim 2023 tarihinde, Buldanlı “Dünyanın En Yaşlı Yelken Yarışçısı” rekorunu kırmaya hazırlanıyormuş! “Maalesef ömrü vefa etmedi” diyor Kadri Bey… Bir diğer heyecanla beklediği şey de İstanbul-Selanik rotasıymış. 2018’deki The Bodrum Cup Boğaz geçişinin görkemi ve coşkusunu hiç aklından çıkaramamış, bu yıl aynı heyecanı yaşamak için sabırsızlanıyormuş duayen denizci.

SADUN BORO İLE BİR ANI

Kadri Buldanlı’nın da hayalleri var denize dair. Henüz bekar bir delikanlı iken en büyük hayallerinden birinin de yelkenliyle dünya turu yapmak olduğunu anlattı bize. Sadun Boro’ya hayranlığı da buradan geliyormuş! Bu arada Boro ile tanışması da çok ilginç Kadri Bey’in. Gelin o anıyı kendisinden dinleyelim: “Sadun Boro’nun bir geleneği vardı. Yelkenliyle dünya turuna çıkmaya hazırlanan denizcilere, dünyanın öbür ucunda içmesi için bir şişe rakı hediye ederdi. O şişe Fiji’de açılmalıydı! Ben de gençliğimde yelkenle dünya turu yapma hayalinin peşinde koşuyordum ya, Sadun Boro’dan bir şişe rakı almayı aklıma koymuştum. O zamanlar denk gelmedik. Sonra evlendim, çocuğum oldu. O hayalin gerçekleşmesi de zorlaştı tabii. Sadun Boro’nun sağlığında dünya turuna çıkabilecek miyim, rakı şişesini elinden alabilecek miyim? İmkansız gibi bir şey. Bir Bodrum Cup yarışının son gününde bir baktım Sadun Boro orada! Hemen bir koşu gittim bir şişe rakı aldım, onu imzalatacağım!.. Döndüm o gün göremedim bir daha kendisini. Ertesi gün yarış bitti, birkaç kişiye sordum. ‘Sadun Boro Marmaris’e döndü’ dediler! Nasıl üzüldüm. İnatla bütün gün şişeyi yanımda taşıdım. Derken, bir anda karşıma çıkmasın mı! Babam da yanımda. Bizi tanıştırdı. Şişenin hikayesini anlattı. İmzaladı sağ olsun. O şişe hala yatağımın altında duruyor. Bir gün Fiji’de açılacak elbet!

SELANİK’E GİTMEYİ ÇOK İSTEMİŞTİ

 

Emin Buldanlı, tıpkı kendisi gibi çocuklarının da denizde büyümesini arzu etmiş. Bir deniz, bir de spor hep hayatının merkezinde olmuş duayen kaptanın… Sadece iyi bir denizci değil, müthiş bir balıkçıymış da aynı zamanda. Kadri Buldanlı, “Yeşilyurt Deniz Kulübü’nde her yıl çapari turnuvası düzenlenirdi. Dört yıl yapıldı, hepsini de babam kazanınca turnuvadan vazgeçtiler. Rakibi yoktu çünkü” diye anlatıyor o günleri. Emin Buldanlı’nın iyi yaşamayı sevdiğini ama aynı zamanda etrafındaki insanları da iyi yaşatmak için çaba sarf ettiğini söyleyen Kadri Bey “Ne mutlu ki babamı kötü anabilecek tek bir kişi bile yok şu dünyada.” ifadelerini kullanıyor büyük bir gururla. Ardından hüzünle ekliyor: “Bu sene Selanik’e gitmeyi çok arzu etmişti. Bizim ailemizde Atatürk’ün yeri bambaşkadır. Keşke olsaydı.”